Zprávy z tisku

Jak správně topit v kotli na tuhá paliva?

Dobře spálené uhlí je z pohledu emisí škodlivin lepší než špatně spálené dřevo. Velmi špatné je kotel na noc naložit a zavřít přívod vzduchu. Ono to sice vydrží až do rána, ale zamoříte tím široké okolí produkty nedokonalého spalování jako je oxid uhelnatý nebo polycyklické aromatické uhlovodíky. Lepší je přikládat častěji. Nebo si pořídit moderní kotel, radí odborník Jiří Horák.

 
 

Ve starém kotli se dá topit buď zcela špatně, nebo trochu lépe: tak, aby se z komínu kouřilo méně. „Vždycky záleží na tom, v čem topíme a jestli do kotle dáváme správné palivo. Záleží také na tom, jestli obsluha kotle umí topit a v neposlední řadě také jestli se o kotel někdo stará, udržuje ho a čistí,“ říká vedoucí zkušebny malých spalovacích zařízení z Výzkumného energetického centra Jiří Horák, který se jako Smokeman snaží zlepšit kvalitu ovzduší v obcích.

Ale i když se budete snažit sebevíc, staré kotle budou ovzduší znečišťovat vždy řádově víc než moderní kotle. „Starý kotel ročně vypustí do ovzduší přibližně 50 až 300 kg prachu. Nové kotle jsou podstatně kvalitnější a pokud jsou správně provozovány, pak za rok do vzduchu vypustí méně než 15 kg prachu,“ říká Jiří Horák.
Důležité je topit v kotli vhodným a kvalitním palivem. Mokré dřevo je nevhodné jak pro staré, tak pro nové kotle. Voda totiž nehoří.

Moderní kotle, ať už na uhlí či dřevěné peletky, mají buď automatické plnění a samy si dávkují palivo podle potřeby, nebo jde o tzv. zplyňovací kotle. Nevýhoda je, že se do nich musí přikládat ručně. Výhoda je, že v kotli dochází ke zplyňování paliva a následnému spalování plynu, což je z pohledu kvality spalování velmi příznivé.

„Důležité je topit v kotli vhodným a kvalitním palivem. Mokré dřevo je nevhodné jak pro staré, tak pro nové kotle. Voda totiž nehoří a pokud přiložíte mokré palivo do kotle, nejdříve se v kotli usuší a až potom začne hořet. Vysušení spotřebuje energii z ohniště, takže teplota ve spalovací komoře se sníží, naopak se zvýší množství škodlivin, které vznikají při nedokonalém spalování,“ říká Jiří Horák. Proto doporučuje dřevo nechat venku alespoň jeden rok proschnout. „Sušší dřevo má větší výhřevnost a lépe hoří,“ říká Horák. Je-li kotel na uhlí, je potřeba v něm topit tříděným uhlím, a nespalovat uhlí se zvýšeným podílem prachu, uhelné kaly nebo dokonce různé odpady. Ony sice shoří a zahřejí, ale také hodně kouří a páchnou. 

Zdroj: Ekolist

 


Datum uveřejnění: 17.2.14
Poslední změna: 17.2.2014
Počet shlédnutí: 580