Zprávy z tisku

Emisní povolenky dramaticky zlevnily, dolů se vydaly i akcie ČEZ

Výbor Evropského parlamentu nedoporučil plán, který měl trh s povolenkami stabilizovat.

 
 

Jednoznačným poměrem 42 hlasů ku 18 odmítl včera hospodářský výbor Evropského parlamentu návrh Evropské komise na odložení prodejů části emisních povolenek. Přestože nejde o konečné rozhodnutí, tržní cena těchto poukázek skokem o desítky procent klesla na historické minimum.

Povolenka opravňující k vypuštění jedné tuny oxidu uhličitého k prosinci roku 2013 se propadla k úrovni 2,8 eura. I přes následný vzestup na 4,3 eur za tunu jsou povolenky o 40 procent levnější než před dvěma měsíci. V roce 2008 přitom stály i přes 30 eur.

Poslední vývoj dál akceleroval dlouhodobě probíhající zlevňování silové elektřiny obchodované na burze v Lipsku. Včerejší cena jedné megawatthodiny dodané v roce 2014 činila jen 41,18 eura, přičemž v listopadu se obchodovala za víc než 48 eur.

Takový vývoj je špatnou zprávou pro akcionáře českého energetického koncernu ČEZ. Ten totiž povolenky dostal za zvýhodněných podmínek (za příslib investic do čistějších technologií) a to, že si právo vypouštět CO2 mohou firmy z oboru koupit za nízkou cenu, snižuje jeho konkurenční výhodu.

Panikařící trh

Sílící opozice proti plánu Evropské komise oddálit přidělování nových povolenek a snížit tím převis nabídky obchodníky vede k obavám, že tento trh může zcela zmizet. "Trh opravdu panikaří," řekl agentuře Bloomberg Daniel Rossetto, řídící londýnskou firmu Climate Mundial.

"Poslední události způsobují, že přezásobený trh se stává ještě křehčí a potenciálně posilují spekulace na pokles," soudí Konrad Hanschmidt z Bloomberg New Energy Finance. "Ovšem trh reagoval mírně přehnaně."

O záměru zdražit povolenky se v podzimních měsících intenzivně diskutovalo v Německu, který v Evropě hraje prim důrazem na obnovitelné zdroje. Ty by z drahých povolenek těžily. Vrchu však nabyli odpůrci tohoto plánu. "Plán komise je absurdní a poškodí německý průmysl tím, že zvýší jeho náklady," prohlásil včera ekonomický expert vládní CDU Joachim Pfeiffer.

Plán komise bude ještě projednávat výbor pro životní prostředí a bude o něm hlasovat celý Evropský parlament v režimu, který zvýhodňuje větší země.

Z nízké ceny povolenek profitují majitelé zdrojů energie považovaných za "nejšpinavější", tedy například hnědouhelných elektráren využívající levné palivo. ČEZ, který velkou část energie vyrábí ve hnědouhelných zdrojích, však oslavovat nemůže.

ČEZ projekty neruší

"Určitě se zmenšuje benefit, který z přidělení povolenek za investice měl plynout. Ale žádné již rozjeté projekty jsme nezastavili a nezastavíme, jen jsme přehodnotili například některé plynové projekty, například s maďarským MOL," řekl HN Alan Svoboda, obchodní ředitel ČEZ. Pokles cen povolenek však nepovažuje za dramatický. "Byly levné již dosud, když to srovnáme s cenami okolo 20 eur, na kterých se pohybovaly. Takže nynější pokles nebyl v absolutní hodnotě tak drastický.

Kurz akcií ČEZ včera klesl o výrazných 3,27 procenta za nadprůměrného objemu obchodů blížícího se 570 milionům korun. Aktuálních 622 korun za akcii znamená dosažení čtyřletého minima."

ČEZ se musí aktuálně vyrovnávat s nuceným odchodem z Albánie, ale neúspěch této investice je již v kurzu započten.

Další kontroverzí je spor s francouzskou společností Areva vyřazenou z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Opětovnou žádost Arevy o pozastavení Úřad pro ochranu hospodářské soutěže včera zamítl.

-3,2 procenta

O tuto hodnotu včera klesly akcie společnosti ČEZ na pražské burze. Končily na 622 korunách.

Pokles cen povolenek upřednostní uhelné elektrárny spalující levné palivo. Negativní zpráva to je pro plynové zdroje.
ALAN SVOBODA
obchodní ředitel ČEZ

Luděk Vainert
www.ihned.cz

 


Datum uveřejnění: 30.1.13
Poslední změna: 30.1.2013
Počet shlédnutí: 370