Zprávy z tisku

ČSSD chce prosadit zákon, který by vázal ČR ke snížení emisí CO2

Česká republika by měla přijmout rámcový zákon, kterým by se zavázala snižovat každoročně emise oxidu uhličitého (CO2) o pevně stanovené množství. Dnes to na tiskové konferenci řekl stínový ministr životního prostředí za ČSSD Vladimír Špidla, podle něhož by cílem zákona bylo snížit závislost české ekonomiky na fosilních palivech. Špidla však nepokládá za příliš pravděpodobné, že se podaří zákon schválit ještě v tomto volebním období. Současný ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) si uvědomuje potřebu snižování emisí, ale na druhou stranu kritizuje dopady ekologizačních opatření na českou krajinu.

 
 

Podle Špidly je Česko neúměrně závislé na fosilních palivech. "Česká republika produkuje 14 tun kysličníku uhličitého na hlavu ročně a Spolková republika Německo deset tun," řekl Špidla a připomněl, že struktura ekonomiky je v obou státech podobná. Podle něj je třeba závislost snížit kvůli zajištění větší energetické bezpečnosti i kvůli úsporám prostředků za dovoz primárních surovin.

Zvažovaný zákon, který čerpá inspiraci v Británii a v Rakousku, podporuje i Hnutí Duha. Programový ředitel hnutí Vojtěch Kopecký iniciativu ČSSD uvítal a řekl, že o zákoně jsou připraveni debatovat i politici z TOP 09, KSČM, Věcí veřejných a LIDEM. ODS ale zatím váhá.

Podle Kopeckého by zákon neměl přesně stanovovat opatření, kterými by stát k poklesu emisí došel. Určení těchto opatření by bylo na příštích vládách, které by rozhodly, zda budou podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů, jaderné energetiky nebo zvýšení energetické úspornosti.

S podobným zákonem přišla před čtyřmi lety Británie a některé evropské státy ho kopírují. Británie se zavázala snižovat emise CO2 o dvě procenta ročně po dobu zhruba 30 let, Rakousko o 1,5 procenta.

Chalupa se prý zatím s návrhem zákona neseznámil. Nicméně si je vědom potřeby snižování emisí, pokud by to ovšem znamenalo, že by se větší podíl pro výrobu elektřiny čerpal z neemisního jádra.

"Představa, že si v tuhle chvíli můžeme slíbit, že dokážeme za deset let zdvojnásobit podíl energie vyráběné z obnovitelných zdrojů, tedy z fotovoltaiky, větrných elektráren z 20 na 40 procent, tak jak mají představu některé státy v Evropě, tak já na to říkám, že už dneska nás obnovitelné zdroje stojí 40 miliard," řekl ČTK Chalupa. Poukázal i na vzhled české krajiny, kde už je nyní velké množství řepky na polích, solárních panelů a větrných elektráren.

 Zdroj: ČTK

 


Datum uveřejnění: 22.5.13
Poslední změna: 22.5.2013
Počet shlédnutí: 331