Zprávy z tisku
ČEZ chce prodat elektrárnu Chvaletice
Domácí energetická jednička ČEZ se chystá prodat svou elektrárnu Chvaletice. V pátek firma oznámila, že ji vyčlení do samostatné akciové společnosti.
"Důvodem je možnost lépe analyzovat ekonomické,
provozní i ekologické aspekty různých variant dalšího postupu, jehož
pravděpodobným završením bude prodej či směna Chvaletic," uvedl mluvčí
ČEZ Ladislav Kříž.
Podle Kříže ČEZ již oslovil potencionální zájemce. "Jde o firmy, pro
které by mohl být provoz elektrárny efektivnější z hlediska struktury
zdrojů, tedy buď o vlastníky dolů, nebo firmy s přístupem k místní
teplárenské síti," dodal Kříž.
Vlastní elektrárny, do nichž jsou ochotny investovat desítky miliard
korun, hledají například investiční skupiny Czech Coal nebo Energetický
a průmyslový holding (společný podnik J&T a PPF). Jejich zástupci
tuto příležitost komentují vyhýbavě. "Ačkoliv elektrárna Chvaletice
patří mezi nákladově nejméně efektivní velké hnědouhelné elektrárny v
České republice a má i některé další problematické provozní aspekty,
nevylučujeme náš zájem o ni," říká mluvčí EPH Martin Maňák.
"Vyhodnocujeme tuto informaci, víc zatím nejsme schopni sdělit," dodává
mluvčí Czech Coal Radek Stavěl. Šéf představenstva teplárenské skupiny
Dalkia ČR Zdeněk Duba koupi rovnou vylučuje: "Pro nás to velký smysl
nemá, nelze tam počítat s tak velkou výrobou tepla, jaká by pro nás
byla zajímavá."
Zdroje z energetického trhu se shodují na tom, že nejpravděpodobnějším
kupcem je v této chvíli EPH, pro nějž by mělo smysl postavit tam
spalovnu odpadu, kterou potřebují jak Pardubický, tak Královéhradecký
kraj. Odpadním teplem je pak možné zásobovat město Přelouč. Náklady na
rekonstrukci by se mohly pohybovat pouze v jednotkách miliard korun.
www.ihned.cz
Zdroj: Enviweb
Datum uveřejnění: 9.2.10
Poslední změna: 9.2.2010
Počet shlédnutí: 211
ČEZ chce prodat elektrárnu Chvaletice
Domácí energetická jednička ČEZ se chystá prodat svou elektrárnu Chvaletice. V pátek firma oznámila, že ji vyčlení do samostatné akciové společnosti.
"Důvodem je možnost lépe analyzovat ekonomické,
provozní i ekologické aspekty různých variant dalšího postupu, jehož
pravděpodobným završením bude prodej či směna Chvaletic," uvedl mluvčí
ČEZ Ladislav Kříž.
Podle Kříže ČEZ již oslovil potencionální zájemce. "Jde o firmy, pro
které by mohl být provoz elektrárny efektivnější z hlediska struktury
zdrojů, tedy buď o vlastníky dolů, nebo firmy s přístupem k místní
teplárenské síti," dodal Kříž.
Vlastní elektrárny, do nichž jsou ochotny investovat desítky miliard
korun, hledají například investiční skupiny Czech Coal nebo Energetický
a průmyslový holding (společný podnik J&T a PPF). Jejich zástupci
tuto příležitost komentují vyhýbavě. "Ačkoliv elektrárna Chvaletice
patří mezi nákladově nejméně efektivní velké hnědouhelné elektrárny v
České republice a má i některé další problematické provozní aspekty,
nevylučujeme náš zájem o ni," říká mluvčí EPH Martin Maňák.
"Vyhodnocujeme tuto informaci, víc zatím nejsme schopni sdělit," dodává
mluvčí Czech Coal Radek Stavěl. Šéf představenstva teplárenské skupiny
Dalkia ČR Zdeněk Duba koupi rovnou vylučuje: "Pro nás to velký smysl
nemá, nelze tam počítat s tak velkou výrobou tepla, jaká by pro nás
byla zajímavá."
Zdroje z energetického trhu se shodují na tom, že nejpravděpodobnějším
kupcem je v této chvíli EPH, pro nějž by mělo smysl postavit tam
spalovnu odpadu, kterou potřebují jak Pardubický, tak Královéhradecký
kraj. Odpadním teplem je pak možné zásobovat město Přelouč. Náklady na
rekonstrukci by se mohly pohybovat pouze v jednotkách miliard korun.
www.ihned.cz
Zdroj: Enviweb
Datum uveřejnění: 9.2.10
Poslední změna: 9.2.2010
Počet shlédnutí: 211