EnglishRSSkontaktyčlenstvísitemapinzerce a reklama
Biom.cz
biomasa, biopaliva, bioplyn, pelety, kompostování a jejich využití

ZPRÁVY Z TISKU

Bývalá úřednice ERÚ u soudu připustila chybu z nedbalosti, stresu

Brno 26. dubna (ČTK) - Bývalá pracovnice Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Ilona Florianová dnes připustila, že z nedbalosti a stresu chybovala při udělení licence pro elektrárnu FVE Solar I. U Krajského soudu v Brně čelí Florianová obžalobě ze zneužití pravomoci úředního činitele. Podle státního zástupce způsobila svým postupem škodu 111 milionů korun. Ženě hrozí v krajním případě až 12 let vězení.

Elektrárna u Krásné Hory na Havlíčkobrodsku dostala licenci na konci roku 2010, těsně před změnou podmínek podpory obnovitelných zdrojů v neprospěch provozovatelů. Podle obžaloby investor nepředložil úřadu kompletní revizi a neměl ani kolaudaci. Státní zástupce uvedl, že Florianová věděla o nedostatcích, na které také je upozornil její nadřízený, ale přesto jménem ERÚ licenci na 25 let vydala.

Florianová dnes u soudu zdůraznila, že nechtěla nikomu umožnit neoprávněný prospěch. Investora neznala. Domnívala se, že postupuje správným způsobem. Byla však koncem roku pod obrovským tlakem. Jako úřednice odboru licencí dostávala v prosinci 2010 na stůl až 30 spisů denně, pracovala každý den 12 hodin včetně víkendů, nosila si práci domů. Na Silvestra byl úřad plný úspěšných i neúspěšných žadatelů o licence, Florianová tam odpoledne zůstala jako jediná pracovnice.

"Projevilo se to v mé soustředěnosti, vyčerpaností a únavou. Kdybych si vzala ten poslední den roku dovolenou nebo nahrála nějakou nemoc, ušetřila bych si tři trestní stíhání," řekla dnes Florianová, která se v současnosti věnuje poradenství v oboru energetiky. Zdůraznila, že si elektrárnu u Krásné Hory v prosinci 2010 osobně jela prohlédnout a že byla hotová.

Krajský soud nedávno v jiné solární kauze uložil trest 8,5 roku vězení předsedkyni ERÚ Aleně Vitáskové za to, že dvě elektrárny v Chomutově dostaly od úřadu neoprávněně licence. Dalším sedmi lidem soud uložil nepodmíněné tresty. Rozsudek není pravomocný. Florianová figurovala také v této kauze, soud ale upustil od jejího potrestání.

V minulosti stanula před krajským soudem také v kauze solární elektrárny Držovice na Prostějovsku. Podle dostupných informací dostala podmínku.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 27.4.2016 

 

Datum uveřejnění: 26. dubna 2016
Poslední změna: 27. dubna 2016
Počet shlédnutí: 514


 
© 2001-2009, CZ Biom  -  České sdružení pro biomasu,  Opletalova 7/918, 111 44 Praha 1,   Tel.: 604 856 036,   E-mail: sekretariat@biom.cz
Webhosting/ webdesign / publikační systém TOOLKIT - Econnect
Treti ruka energieplus Česká peleta Ekologie, pasivní domy, solární energie, alternativní zdroje, zelené bydlení EnviWeb - portál pro ochranu a tvorbu životního prostředí Ekolist po drátě Portál Energetika Internetové energetické konzultační a poradenské středisko Lesnicko-dřevařský www server