Zprávy z tisku

Obnovitelné zdroje energie se stávají čím dál tím rozšířenější. Stejně tak bioenergie

Světová bioenergetická asociace WBA uvádí druhou verzi statistické zprávy Global Bioenergy Statistics 2015. Mezi klíčové patří zpráva o tom, že se biomasa stává stále rozšířenější, a to výrazněji než ostatní obnovitelné zdroje energie.

 
 

Zpráva WBA uvádí, že se od roku 2010 do roku 2012 podíl biomasy zvýšil o 2320 PJ. Solární FV se zvýšila o 234 PJ a vítr se zvýšil o 645 PJ. Nicméně k největšímu zvýšení v poptávce veškeré energie došlo u fosilních paliv (20 100 PJ).

Země vedoucí ve využívání obnovitelné energie jsou napřed i v bioenergetice. Jejich významnými představiteli jsou Brazílie a Švédsko s podílem obnovitelné energie 43 % a 52 %. Bioenergie je v Brazílii zastoupena 25%, ve Švédsku dokonce 34%.

Zpráva také uvádí, že byl zjištěn velký potenciál ve využívání zbytků ze zemědělství, a to na globální i kontinentální úrovni. Potenciál zemědělských reziduí vhodných pro energetické zpracování stoupl z hodnoty 13.1 EJ na 122 EJ.

Produkce většího množství potravin a bioenergie závisí na zemědělských výnosech. Světový výnos hlavních plodin, jako je pšenice, rýže a kukuřice se od roku 2000 zvýšil díky několika faktorům. Mezi tyto faktory zvyšující produkci v zemědělství patří výběr kvalitnějších a odolnějších odrůd pěstovaných plodin, vhodnější zpracování půdy, odstraňování plevelů a obecně lepší vzdělání a informovanost farmářů a zemědělců.
Díky zlepšení zemědělského managementu a jeho odbornou péčí je kompenzována plocha dalších 134 mil. ha (o 23 % více) půdy, která by byla potřeba v případě, že by k takovému zvýšení produkce na současných zemědělských plochách nedocházelo.
Na biopaliva připadá v současné době méně než 30 mil ha zemědělské půdy.

Průmysl zpracovávající dřevěné uhlí je dle zprávy velmi podceňovaným sektorem. Globálně je uhlí využíváno více než kapalná biopaliva. Neefektivní produkce uhlí zvyšuje tlak i v lesnickém odvětví. Zpráva doporučuje, aby se nové technologie zaměřily na zlepšení efektivity produkce dřevěného uhlí a jeho náhrady dalšími obnovitelnými zdroji energie jako je bioplyn, pelety a/nebo elektřina.

Rapidní růst dle zprávy zažívá i peletový průmysl s 27 mil. tun pelet vyprodukovanými za rok 2014, ve srovnání s 19,5 mil. tun v roce 2012. Produkce pelet se za dva roky celosvětově zvýšila o 7,5 mil. tun (38 %).

Asociace WBA dodává, že stále mnoho zemí trpí nedostatkem spolehlivých statistik o vlastní bioenergetice. Například Keňa využívá více uhlí, než odhaduje a Súdán produkuje více plodin, než uvádí ve svých statistikách.


Zdroj: Tisková zpráva World Bioenergy Association WBA (Global Bioenergy Statistics 2015 report) Stockholm, 30.6.2015

 


Datum uveřejnění: 3.7.15
Poslední změna: 3.7.2015
Počet shlédnutí: 376