Zprávy z tisku

Ekologové vládě vytýkají, že neprosadila nový zákon o odpadech

Praha 12. září (ČTK) - Ekologové z Hnutí Duha a Zeleného kruhu vládě vytýkají, že stále chybí nový zákon o odpadech a byla zkrácena občanská práva, například novelou stavebního zákona, která znemožnila spolkům účastnit se územních a stavebních řízení. Naopak oceňují kroky kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) pro ochranu národních parků, zadržování vody v krajině nebo jeho podporu energetických úspor. Ekologové to dnes řekli novinářům. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) se proti kritice ohradil.

 
 

Pro hodnocení práce vlády použili ekologové stupnici pěti barev. Červenou, která znamená jejich největší nespokojenost s prosazenými kroky, dostala vláda za oblast recyklace odpadů a práv občanů. Podle programového ředitele Hnutí Duha Jiřího Koželouha vláda ve svém programu slibovala zákon, který zvýší recyklaci na úroveň vyspělých zemí EU, ministerstvo životního prostředí ho ale nepředložilo. "Naopak stihlo prosadit nový plán odpadového hospodářství, který snižuje cíl pro recyklaci odpadů, a jde tedy přímo proti programovému prohlášení," uvedli ekologové.

Ministr Brabec upozornil, že se podařilo prosadit zákaz skládkování od roku 2024 a připomněl také povinné třídění bioodpadu a kovového odpadu. "Je naprosto jasné, že jsme zásadní, průlomové body udělali už v rámci novel v tomto volebním období," řekl ČTK. Nové odpadové zákony, což je zákon o odpadech a zákon o výrobcích s ukončenou životností, se podle Brabce podařilo připravit pro další vládu. Mají za sebou meziresortní řízení.

Za "nejhorší selhání vlády" ekologové považují novelu stavebního zákona, která omezuje občanským spolkům možnost účastnit se územních a stavebních řízení. Přitom v programovém prohlášení měla vláda závazek, že zachová současnou úroveň občanských práv vzhledem k životnímu prostředí, řekl ředitel Zeleného kruhu Daniel Vondrouš. Dodal, že vedle praktické roviny má tento krok i nebezpečný politický potenciál. Odpovědnost za to podle ekologů nese předkladatelka zákona, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

Mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček odkázal na dřívější vyjádření ministryně, podle níž novela práva občanů nekrátí. "Každá organizace má právo se vyjadřovat podle svého statutu. Nicméně v tuto chvíli přicházejí na stavební úřady podněty nebo námitky, které s jejich činností absolutně nesouvisejí," uvedla Šlechtová minulý měsíc k činnosti neziskových organizací. Práva občanů podle ní v řízení dostatečně zastupují obce.

Naopak jako největší ekologický úspěch vlády vnímají ekologové prosazení lepších pravidel pro ochranu přírody v národních parcích. Poměrně dobré hodnocení od nich dostala také za kroky pro zadržování vody v krajině, za podporu energetických úspor zateplováním a využíváním obnovitelných zdrojů v domácnostech a "mírný pokrok ve zlepšování kvality ovzduší".

Pokrok by podle ekologů byl vyšší, kdyby se vláda jasně postavila proti využívání uhlí. Antifosilní zákon měl předložit ministr Brabec, což ale neudělal. Předložení zákona podmínil tím, že nebude mít vliv na konkurenceschopnost. Studie podle ekologů ukázala, že Česko by konkurenceschopnost neztratilo, Brabec podle nich ustoupil lobby těžařských firem. Ministr s tím nesouhlasí. Uvedl, že vláda přijala Politiku ochrany klimatu, která je zásadnější a také konkrétnější než případný zákon.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 14.9.2017

 


Datum uveřejnění: 14.9.17
Poslední změna: 14.9.2017
Počet shlédnutí: 994